Μουντιάλ 2022: Ο Καναδάς τις εντυπώσεις, το Βέλγιο τη νίκη

Συντάκτης:
Εκτυπώστε το άρθρο

Με γκολ του Michi Batshuayi  στην εκπνοή του ημιχρόνου (44΄) το Βέλγιο επικράτησε 1-0 του Καναδά στην Al-Rayyan, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Καλύτερος στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ο Καναδάς, έχασε πέναλτι με τον Alphonso Davies (11′), που νικήθηκε από τον Thibaut Courtois.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι το πρώτο ημίχρονο δεν αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικιοσύνη. Από την άλλη πλευρά, όμως, η αποτελεσματικότητα και η απόλυτη συγκέντρωση είναι αναπόσπαστα και ίσως τα πλέον καθοριστικά κομμάτια του παιχνιδιού.

Έτσι, από τη στιγμή που ο Καναδάς απέτυχε να αξιοποιήσει την υπεροχή του -καθολική σε ορισμένα διαστήματα- και παράλληλα αιφνιδιάστηκε σε μία φαση, τότε το Βέλγιο δίκαια πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 44΄ ο Alderweireld «γέμισε» από την άμυνα, ο Batshuayi έφυγε ταχύτατα στο χώρο και σούταρε δυνατά για το 1-0, συλλαμβάνοντας… κοιμώμενους τους Καναδούς σέντερ μπακ και νικώντας τον σταθερό γκολκίπερ, Borjan.

Μέχρι τότε, όμως, η αμερικανική ομάδα ήταν κυρίαρχη. Στο 11΄ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Carrasco από σουτ του Buchanan. Ο Alphonso Davies ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν όμως κακή και ο Courtois απέκρουσε και έγινε έτσι ο πρώτος Βέλγος που αποκρούει πέναλτι σε Παγκόσμιο Κύπελλο, από τότε που η Opta κρατά στατιστικά για τα τουρνουά (1966).

wc03 belgium canada penalty

Ακόμα και μετά το γκολ των Βέλγων, λίγο έλειψε να έλθει η ισοφάριση με τον Buchanan να αστοχεί απελπιστικά από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο παίκτης αυτός μαζί με τον Davies, τον Jonathan David και τον Stephen Eustaquio δημιούργησαν φοβερά προβλήματα στη βελγική άμυνα και ο Martinez θα έπρεπε να αλλάξει πολλά πράγματα στην ανάπαυλα αλλιώς το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τους πρωταθλητές CONCACAF.

Έτσι, ο Ισπανός προπονητής πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο ημίχρονο (Μενιέ, Ονανά) για να αποκτήσει περισσότερη ενέργεια η ομάδα του που «υπέφερε» από το συνεχές pressing των αντιπάλων της.

Δεν μπορούσαν να συνεχίσουν σε τέτοιο ρυθμό οι Καναδοί και έτσι το Βέλγιο άρχισε να ανακτά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κάτι στο οποίο βοήθησε και η είσοδος του νεαρού Trossard μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Μια κεφαλιά του Cyle Larin που εξουδετέρωσε ο Courtois στο 79′ ήταν η καλύτερη στιγμή των Καναδών που έμειναν με τις… αναμνήσεις από την εξαιρετική τους εμφάνιση στο A” ημίχρονο. Η εμπειρία του Βελγίου στη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων αποδείχθηκε καταλυτική κι έτσι οι «Kόκκινοι Διάβολοι» έκαναν ποδαρικό με νίκη στο Κατάρ.

wc01 belgium canada FIN

Διαιτητής: Janny Sikazwe (Ζάμπια)
Κίτρινες: Carrasco, Meunier, Onana – Davies, Johnston

Οι συνθέσεις

ΒΕΛΓΙΟ (Roberto Martinez): Courtois – Vertonghen, Alderweireld, Dendoncker – Carasco, Witsel, Tielemans, Castagne – De Bruyne – Hazard, Batshuayi

ΚΑΝΑΔΑΣ (John Herdman): Borjan – Miller, Vitoria, Johnston – Laryea, Eustaquio, Hutchinson, Hoilett – Davies, David, Buchanan

Δεν υπάρχουν σχόλια για το άρθρο "Μουντιάλ 2022: Ο Καναδάς τις εντυπώσεις, το Βέλγιο τη νίκη"