Έχασε άδοξα στο Βέλγιο από το Lennik και αποκλείστηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Συντάκτης:
Εκτυπώστε το άρθρο

Τραγικά εξελίχθηκε η βραδιά της Τετάρτης (22/1) για την ομάδα βόλει του ΕΘΝΙΚΟΥ Αλεξανδρούπολης. Εχασε στο Βέλγιο από την ομάδα «Euphony Asse-Lennik» και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ από τη συνέχεια του ευρωπαικού κυπέλου (της προκριματικής φάσης των 8).

Η πρόκριση παίχτηκε στο “χρυσό” σετ (παράταση) καθώς η κανονική διάρκεια του αγώνα, έληξε 3-1 υπέρ των Βέλγων. Κι αυτό έγινε, διότι σύμφωνα με το νέο κανονισμό του βόλεϊ, τα σκορ 3-0 και 3-1 θεωρούνται ισοδύναμα κι επειδή ο Εθνικός είχε κερδίσει 3-0 τον πρώτο αγώνα,στην Αλεξανδρούπολη, το αποτέλεσμα θεωρήθηκει ισοπαλία και “πήγε” στην παράταση.

Στο “χρυσό” σετ, η εξέλιξη του οποίου πήγαινε πόντο – πόντο κι “έσπασε” καρδιές από την αγωνία, οι Βέλγοι κέρδισαν πάλι (15-12) και ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ.

Έτσι, Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 3-0 του πρώτου αγώνα και έχασε την πρόκριση στο “χρυσό” σετ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να προηγείται με 7-9. Έτσι το ευρωπαϊκό όνειρο, για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, τελείωσε στη φάση των 16 και  για οι Εβρίτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους, αποκλειστικά στις ελληνκές διοργανώσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα της ρεβάνς στο Βέλγιο, ήταν η εξής:

Στο πρώτο σετ, προηγήθηκαν δύσκολα 25-21 και έκαναν το 1-0.

Ακολούθησε ένα εκπληκτικά δυνατό 2ο σετ, με την ελληνική ομάδα να χάνει λίγο πριν το τέλος και με ένα δυναμικό comeback να ισοφαρίζει συνεχώς (22-22, μετά 24-24 και 27-27), για να κερδίσει τελικά 27-29 και να ισοφαρίσει τα σετ, σε 1-1.

Στην κρίσιμη αυτή περίοδο, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντεπιτεθεί και έχασε το 3ο σετ, κυριολεκτικά με κάτω τα χέρι. Σετ 2-1 με σκορ 25-16 μόλις σε 23 λεπτά.

Η ίδια εμφάνιση και στο 4ο σετ, όπου οι Βέλγοι κέρδισαν (πάλι σε 24') με σκορ 25-19 και κέρδισαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα, 3-1.

ΤΟ “ΧΡΥΣΟ” ΣΕΤ

Όπως γράψαμε προηγουμένως, με το σκορ αυτό, έφεραν στα ίδια το παιγνίδι και ισοφάρισαν τον πρώτο αγώνα. Κι έτσι όλα πήγαν στην παράταση, όπου στο “χρυσό” σετ (όποιος βάλει 15 πόντους κερδίζει), παίχτηκαν όλα.

Προς στιγμή, φάνηκε ότι ο Εθνικός, μπορούσε να χτυπήσει το ματς και προηγήθηκε 7-9. Οι Βέλγοι όμως αντεπιτέθηκαν έξυπνα, το πήγαν στο 11-11 και στο 12-12.
<br>Κάπου εκεί, λίγο η έδρα, με μια γρήγορη αντεπίθεση αλλά και με μία εκπληκτική αμυντική προσπάθεια του Βραζιλιάνου Lemos Felicissimo (σταρ της βελγικής ομάδας), πέτυχαν το 15-12 και πανηγύρισαν μια δύσκολη αλλά άξια πρόκριση.

Ο αγώνας έγινε στο κλειστό γυμναστήριο “Sportcomplex Molenbos” της πόλης του Molenbos (Φλάνδρα) και οι ομάδες αγωνίστηκαν με τις εξής συνθέσεις”

Euphony Asse Lennik (προπονητής Johan Devogel):Verplancke, Andringa, Ratajczak, Overbeeke, Verschueren, Lemos Felicissimo, l- Sparidans

Ethnikos Alexandroupolis (προπονητής) Sakis Moustakidis):Sidiropoulos, Raic, Mijailovic, Papazoglou, Dalakouras A., Andreadis, l- Daridis.

Διαιτητές ήταν, ο Νορβηγός Kaaber Tim και ο Ισπανός Romero Martinez Angel.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ
   •   Αρκετές δεκάδες Έλληνες φίλαθλοι, βρέθηκαν στις κερκίδες του “Sportcomplex Molenbos” και υποστήριξαν ένθερμα τους παίκτες του Εθνικού. Κάποιοι από αυτούς έκαναν το ταξίδι Αλεξανδρούπολη – Βρυξέλλες, ενώ υπήρχαν και αρκετοί ομογενείς από την περιοχή και τις Βρυξέλλες.

•   Η αποστολή του Εθνικού έφθασε στις Βρυξέλλες από τη Δευτέρα και έμεινε σε ξενοδοχείο της πόλης. Την ομάδα πήγαν και την επισκέφθηκαν, Εβρίτες ομογενείς που ζουν στις Βρυξέλλες (με επικεφαλής τον αεικίνητο πρόεδρο του Συλλόγου Θρακιωτών Βελγίου, Κυριάκο Τοψίδη) και κάποιοι από την Ελλάδα έμειναν “άφωνοι” με την παρουσία τόσων πολλών και δυναμικών μεταναστών-συμπατριωτών τους, που ζουν στην πρωτεύουσα του Βελγίου.

•   Όλοι μαζί, μια παρέα, βρήκαν την ευκαιρία και είπαν τα νέα τους, γεύτηκαν παραδοσιακούς μεζέδες και βέβαια ήπιαν άφθονη, από την εξίσου παραδοσιακή βέλγικη μπύρα.

•   Τις ημέρες που διανυκτέρευσε η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στις Βρυξέλλες, έτυχε να είναι για επίσημη επίσκεψη στο ευρωκοινοβούλιο, ο Εβρίτης υφυπουργός εξωτερικών, Άκης Γεροντόπουλος (για την παρουσίαση της ελληνικής προεδρίας στην ΕΕ). Ενήμερος για την εδώ παρουσία της ομάδας του Εθνικού, ο Α. Γεροντόπουλος επισκέφθηκε την αποστολή και είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει μαζί τους και να ευχηθεί καλή επιτυχία.

•   Ο Άκης γεροντόπουλος πήγε και στο γήπεδο, εμφανώς “παίζοντας” εντός έδρας, παρά το ότι ο αγώνας ήταν… εκτός έδρας. Και πως να μην είναι έτσι ο Θρακιώτης πολιτικός, όταν είχε δίπλα του, τόσους συντοπίτες του. Φόρεσε μάλιστα και το κασκόλ με τα χρώματα του Εθνικού, τα οποία επειδή είναι γαλανόλευκα, ταίριαζαν απόλυτα, ως συμβολική απόχρωση, και με την κυβερνητική ιδιότητα του κ. Υφυπουργού (εξωτερικών).

•   Δίπλα – δίπλα κάθησαν και παρακολούθησαν τον αγώνα στο “Sportcomplex” του  Molenbos, δύο δραστήριοι πρόεδροι εθνικοτοπικών συλλόγων. Ο Κυριάκος Τοψίδης (Θρακιωτών) και ο Σταύρος Περδίκης (Κρητών). Το ότι υποστήριξαν ένθερμα τον Εθνικό, ήταν ολοφάνερο από τις εκδηλώσεις τους. Για το εάν συζήτησαν οτιδήποτε για την Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων Βελγίου (της οποίας αμφότεροι είναι μέλη του ΔΣ), δεν φάνηκε.

•   Συνολικά, 133 λεπτά κράτησε ο αγώνας, για 4 κανονικά σετ και το “χρυσό”. Κάτι παραπάνω από 2 ώρες, γεμάτες αγωνία και καρδιοχτύπι, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Κανένας βέβαια από την ελληνική ομάδα , δεν περίμενε μια τέτοια εξέλιξη. Να κερδίσει μέσα στην Αλεξανδρούπολη 3-0, να κερδίσει σετ μέσα στο Βέλγιο και στο τέλος να αποκλειστεί. Κι αυτό εξ αιτίας του νέου κανονισμού βόλει, όπως εξηγήσαμε και στο ρεπορτάζ, προηγουμένως.

•   Η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, είναι ιστορικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1927. Το βόλει είναι το πιό γνωστό τμήμα της ομάδας, καθώς αγωνίζεται στην κορυφαία ελληνική κατηγορία και την περίοδο αυτή, βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.  Παρ' όλα αυτά, φέτος έπαιξε μετά από τρεις δεκαετίες σε ευρωπαική διοργάνωση και πήρε την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε ευρωπαϊκά κύπελλα.

•   Η βελγική “Euphony Asse-Lennik” είναι μια από τις πιο κορυφαίες ομάδες βόλει της χώρας, με έδρα την φλαμανδική πόλη Lennik. Έχει κατακτήσει 2 φορές το πρωτάθλημα Βελγίου, αλλές 3 φορές το κύπελο και έχει λάβει μέρος πολλές φορές σε ευρωπαικές διοργανώσεις. Στη φετεινή περίοδο βρίσκεται στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Roeselare. Είναι επαγγελματική ομάδα, που εμφανίστηκε στις αρχές του 1980. Για μασκώτ έχει έναν…καρχαρία !

•   Όποια από τις δύο ομάδες προκρίνονταν, θα αντιμετώπιζε στη φάση των 8 την τουρκική ομάδα ISTANBUL BBSK (από την Κωνσταντινούπολη) που απέκλεισε την ομάδα HotVolleys της Βιέννης. Έτσι, στην περίπτωση που θα προκρίνονταν οι Εβρίτες, θα είχαμε έναν ενδιαφέρων και συναρπαστικό ελληνοτουρκικό αγώνα βόλει, μεταξύ των ομάδων της Αλεξανδρούπολης και της Κωνσταντινούπολης. Τώρα όμως, με την Τουρκική ομάδα, θα αγωνιστεί η ομάδα από το Lennik.

Δεν υπάρχουν σχόλια για το άρθρο "Έχασε άδοξα στο Βέλγιο από το Lennik και αποκλείστηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης"