Ολική ανατροπή και νίκη για το Βέλγιο με 2-1

Συντάκτης:
Εκτυπώστε το άρθρο

Με μια από τις πιο προικισμένες ποδοσφαιρικές γενιές του ταξίδεψε το Βέλγιο στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, ωστόσο στην πρεμιέρα του στην διοργάνωση, έδειξε ότι διαθέτει και τον απαιτούμενο χαρακτήρα για να διακριθεί, επικρατώντας της Αλγερίας με 2-1.

Το ξεκίνημα για την ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς δεν ήταν ιδανικό, μιας και οι Αλγερινοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ στο 25ο λεπτό. Ο Γιαν Βερτόνχεν έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Φεγκουλί, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, ανοίγοντας το σκορ.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς την μεγάλη ευκαιρία για τους Βέλγους, που προσπαθούσαν κυρίως με μακρινά σουτ να διασπάσουν την συμπαγή αμυντική γραμμή των Αφρικανών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βίλμοτς αποφάσισε να «ανακατέψει την τράπουλα» και δικαιώθηκε απόλυτα, μιας και οι δύο από τους τρεις ποδοσφαιριστές που πέρασε στο παιχνίδι, πέτυχαν τα τέρματα που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Αρχικά, στο 70’ ο Μαρουάν Φελαϊνί εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ντε Μπράουνε και με κεφαλιά νίκησε τον Αλγερινό γκολκίπερ Εμπολί, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, σε μια εξαιρετικά οργανωμένη επίθεση, ο Εντέν Αζάρ τροφοδότησε τον Ντρις Μέρτενς, ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή της ομάδας του, που ξεκίνησε έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον όγδοο όμιλο.

Βέλγιο (Μ.Βίλμοτς): Κουρτουά, Βερτόνχεν, Βαν Μπούιτεν, Κομπανί, Αλντεβάιρελντ, Ντεμπελέ (65’ Φελαϊνί), Βίτσελ, Αζάρ, Ντε Mπράουνε, Τσαντλί (46’ Μέρτενς), Λουκάκου (58’ Οριγκί)

Αλγερία (Β.Χαλίλχοζιτς): Εμπολί, Χαλισέ, Μεντζανί (84’ Γκιλάς), Μπουγκέρα, Γκουλάμ, Ταϊντέρ, Μπενταλέμπ, Μοστεφά, Φεγκουλί, Σουντάνι (66’ Σλιμάνι), Μαχρέζ (71’ Λασέν)

Δεν υπάρχουν σχόλια για το άρθρο "Ολική ανατροπή και νίκη για το Βέλγιο με 2-1"